Üretim Otomasyonu

Reel Çözüm
Üretim Otomasyonu

Üretimde çeşitli segment ve aşamalarda otomasyon görebilirsiniz. Örneğin, çalışanlarla iş birliğine dayalı görevleri yerine getiren robotlar, tehlikeli veya tekrarlayan işleri hassas bir şekilde tamamlamak için insanlarla yan yana çalışmak üzere tasarlanmıştır. Diğer üretim tesisleri, minimum insan girdisi ile neredeyse tamamen otomasyon makinelerine güveniyor.

Bu esneklik, tedarik zincirlerinin tasarlanma ve çalıştırılma şeklini önemli ölçüde değiştiriyor. Örneğin, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üretim işlerinin sayısı son kırk yılda sürekli olarak azaldı. İş birlikçi otomasyon, üreticiler çalışma koşullarını iyileştirirken her bir iş biriminin çıktısını artıran çözümlere yatırım yaptıkça bu düşüşün yavaşlamasına (ve potansiyel olarak tersine çevrilmesine) yardımcı oluyor.

Sabit Otomasyon: Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür bir üretim otomasyonu, amaca yönelik üretilmiş makinelerin tasarımını içerir. Mühendisler, tasarım aşamasında dişliler, kamlar ve diğer mekanik donanımları kullanarak makineyi programlar.

Bir üretici farklı bir görevi tamamlamak isterse, makineyi modifiye etmesi ya da önemli ölçüde değiştirmesi gerekecektir. Sabit otomasyon daha çok, üretim süreçlerin ve ürünlerin nadiren değiştiği yüksek hacimli tesisler için uygundur.

Programlanabilir Otomasyon: Bu tür bir otomasyon daha esnektir ve benzersiz tasarım talimatları ile ürünlerin oluşturulmasına izin verir. Üreticiler, amaca yönelik olarak üretilmiş makinelere güvenmek yerine, makinelerini daha geniş bir görev yelpazesini tamamlamak üzere programlamak için bilgisayarları kullanmaktadır. Gruplar arasında, sistemler yeniden konfigürasyon için çevrimdışı duruma getirilir. Bu nedenle, bu tür bir otomasyon, benzer ürünlerin büyük bir bölümünü tamamlaması gereken üreticiler için en iyisidir.

Esnek Otomasyon: Esnek otomasyon, üreticilere, yeniden programlama için üretim hattını kapatmaya gerek kalmadan, endüstriyel robotları kullanarak birden fazla ürün oluşturma gücü verir. Bir programcı, talep üzerine yeni talimatları değiştirmek veya yeniden programlamak için bir kumanda terminali kullanır.

Bu talimatlar kumanda terminalinde saklanabilir, yani tek bir robot, bir öğe bir sonraki aşamaya taşınmadan önce çok sayıda karmaşık adımı tamamlayabilir.