IK (Personel) Modülleri

Reel Çözüm
IK (Personel) Modülleri

İNSAN KAYNAKLARI NEDİR?
İnsan kaynakları yönetiminin ne olduğundan ve nasıl olduğundan bahsetmeden önce insan kaynaklarının ne olduğunu açıklamakta fayda var. İnsan kaynakları, bir firmanın kurumsal yapısını oluşturan ve bütünlüğünü sağlayan birimlerden biridir ve aynı zamanda diğer birimleri birlikte tutan ve koordine eden bir köprü niteliğindedir. Her bir birimin arkasında yer alan faktörün, bireylerin firmaya ilk adım attığı andan firmadan çıktığı ana kadarki tüm adımlarının takibinden ve bireylerin verimini arttırmak için gerekli çalışma ve düzenlemelerin yapılmasından sorumludur. Çünkü unutulmamalıdır ki, şirketleri oluşturan insanlar olduğundan, insandan alınan verim ne kadar artarsa şirketten alınan verim de o kadar artar. İşte bu verimi eldeki imkanlar doğrultusunda en üst düzeye çıkartmak insan kaynaklarının görevidir.

Tüm işletmelerin sistematik yönetmesi gereken en önemli kaynaklardan biri olan insan kaynakları alanı günümüzde ERP sistemleri sayesinde kolaylıkla yönetilebilir ve takip edilebilir hale gelmiştir. Manuel yönetim sistemleri ile, personel evrakları, operasyon şemaları gibi dokümanları hazırlamak aynı zamanda izin ve izin onayları gibi personel ve yöneticiler arasında yönetilmesi güç olan süreçlerin takibi insan kaynakları departmanları için karmaşık ve uzun zaman alan işlemlerdir.

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ NEDİR?
İnsan kaynakları biriminin görevlerine iş başvurularını inceleme, mülakatları sağlama, işe alım, işten çıkarma, disiplin raporlarını düzenleme ve takibi, mobbing ve iş psikolojisi konularında çalışanları bilgilendirmek ihtiyacı olan çalışanlara yardımcı olmak, bordro düzenlemesi yapmak örnek gösterilebilir. İnsan kaynakları yönetimi, işte bu yapıyı profesyonelce yönetmeye ve verimlileştirmeye odaklanır.

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?
Görevleri bu kadar kapsamlı ve çeşitli olunca, aynı zamanda şirketin mihenk taşı konumunda olunca, insanları ve insan kaynaklarını yönetmek için zamanla çeşitli yöntemlere ve teknolojinin de gelişmesiyle beraber süreç yönetimini hızlandırmak adına insan kaynakları yönetim programlarına ihtiyaç duyulmuştur. ERP yazılımları, ihtiyaç duyulan kurumsal kaynak planlamasını sağlamanın en kolay ve en bilinen yöntemidir.
Uygun ve doğru bir insan kaynakları yönetimi için işletmenin özelliklerini ve ihtiyaçlarını iyi belirlemek ve o doğrultuda bir ERP yazılımı seçmek hem verimlilik hem de bütçe açısından oldukça önemlidir. Şirketin büyüklüğü, türü, çalışma yöntemi, departmanları, çalıştırdığı insan sayısı gibi özellikler ERP yazılımı seçilirken dikkat edilmesi gereken faktörlerdendir.
ERP Yazılımları, yeteneği, zekayı, belli alanlardaki uzmanlıkları ölçmez ancak kağıt işleri, zorunlu evraklar, takibi gereken durumlarla alakalı kurumsal bir hafıza yaratarak insan kaynaklarının asıl görevine, çalışanların yeteneklerini analiz ederek doğru eğitim ve yönlendirme uygulama görevine ayıracağı zamanı arttırarak daha verimli işlerin üretilmesini sağlar.
Tabii ki her ERP yazılımı birbirinin aynısı değildir. Farklı özelliklere sahip farklı şirketler tarafından farklı depolama amaçlarıyla kullanılabilirler. İşte bu nedenle, kendinize ve firmanıza en uygun ERP yazılımını seçmeniz hem işlevsel hem de ekonomik açıdan oldukça önem taşır.